Jak investovat do umění.
Přemýšleli jste někdy nad tím, jak zhodnotit svoje úspory? Do čeho investovat, aby se to opravdu vyplatilo? Jednou z možností je koupě uměleckého díla. Právě prodeji současného umění se věnuje Nikola Nováková. Poradí vám, abyste svého nákupu nelitovali.
Ve světových aukcích mezi sebou soutěží bohatí podnikatelé i známé celebrity. Do umění však stále více investují i mladší zákazníci. Ti nyní tvoří necelou polovinu movitějších sběratelů, kteří kupují položky v hodnotě nad jeden milion dolarů. Když se podíváte na statistiky aukčních síní v Česku, v roce 2008 se vydražila díla za 660 milionů korun a o deset let později už to bylo za více než 1,4 miliardy. Nákup obrazů, soch, historických knih nebo hudebních nástrojů má – stejně jako třeba koupě akcií nebo dluhopisů – svá specifika.
Nikola Nováková pracuje v pražské DSC Gallery na pozici prodej umění. Vystudovala dějiny umění na Univerzitě Karlově a kurátorská studia na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. „Baví mě dynamičnost té práce. Funguji jako prostředník mezi klientem a autorem. S umělci mám blízký vztah, navštěvuji je v ateliéru, protože potřebuju mít přehled o jejich aktuální tvorbě.“ Abyste s investicemi do umění začali, nemusíte podle Nikoly být ani odborníci, ani finančně nezávislí. Jejím zákazníkem se může stát naprosto kdokoli. Klidně i člověk, který o umění nemá žádný přehled, přičemž pro Nikolu je stejně důležitý jako třeba etablovaný sběratel, kterého zná dlouho.
Následná spolupráce funguje tak, že se Nikola s klientem pobaví o jeho vztahu k umění, o tom, co má rád, do jakých prostor chce dílo umístit nebo do jaké sbírky jej chce zařadit. „Jen díky tomu zjistím, co mu mohu nabídnout. S klienty i umělci jsem od začátku ve velmi těsném kontaktu.”
I když zákazníků z ulice moc nechodí, Nikola se pečlivě věnuje každému. „Nedávno k nám zavítal starší pár, který žije ve Francii. Byli tady navštívit dceru a šli náhodou kolem. Provedla jsem je galerií, promluvila jsem si s nimi a hned si něco koupili. Je důležité při- stupovat ke každému stejně, nedělat žádné rozdíly a nemít předsudky,” říká.
CO TEDY CHCETE?
Co se týče druhů uměleckých děl, nejprodávanějším médiem jsou stále závěsné obrazy a objekty. „Samozřejmě v umění, stejně jako v jiných oborech, lze zaznamenat různé trendy. Může se pak stát, že někteří umělci jsou natolik populární, že klient je pro to, aby vlastnil aspoň jedno jejich dílo, ochoten investovat opravdu enormní částku. Sběratelství je vášeň a v některých kruzích jsou umělci (bohužel) značkovým zbožím,” míní Nikola Nováková.
Pokud nemáte s investicemi do umění žádné zkušenosti a třeba se o něj ani příliš nezajímáte, nejprve si musíte ujasnit, kolik peněz chcete utratit, a uvědomit si, co ta investice pro vás znamená. „Někdo chce své peníze jen vložit do uměleckého díla, které mu bude generovat větší zisk. A někdo zase chce koupit obraz, mít z něj potěšení, ale zároveň vědět, že to byla dobrá koupě,” potvrzuje Nikola.
Po tom, co se odborník seznámí s klientem, jeho sběratelskou minulostí, či zachytí příležitost úplně první koupě, je základní otázkou výše investice. Prodejce pak představí nabídku a sleduje jednotlivé reakce a emoce. Díky tomu je pak schopen doporučit konkrétní dílo. Cena díla vždy stoupá v závislosti na tom, kolik prezentací za rok umělec má, zda měl výstavu v zahraničí, nebo se účastnil nějaké mezinárodní přehlídky či veletrhu, jestli je zastoupen ve sbírkách a v jakých. Pokud má výstavu ve státní instituci, tak se cena zase zvedá. „Takovým příkladem je třeba Krištof Kintera, který se po výstavě ve státní Galerii hlavního města Prahy a následně pak Galerii Rudolfinum záhy stal velmi oblíbeným autorem, jeho ceny jsou stále dostupné, ale stoupají. Na podzim měl výstavu v Birminghamu, jež byla listem The Guardian zařazena mezi Top 10 Must See podzimu 2020, což samozřejmě Kinterovu hodnotu dále navyšuje,” vysvětluje Nikola.
Zastupuje-li autora více galerií, ceny jeho děl by měly být stejné. To je jedna z věcí, na kterou si dejte pozor. Pokud nechcete hned investovat velké peníze, můžete se zaměřit na tvorbu mladých nadějných autorů. Ceny se u nich pohybují zhruba mezi 20 až 80 tisíci korun. Mezi autorkami, za kterými si expertka stojí, je třeba Antonie Stanová, Michaela Červená nebo Laura Limbourg.
„Antonie je moje srdeční záležitost, tak trochu jsem byla u jejího objevení a nástupu, a pamatuji si, že jsem si pořizovala obraz, jehož ekvivalent se teď prodává za trojnásobně vyšší cenu. A mezitím uplynuly pouhé dva roky.” Cenový střed je například malíř Milan Houser, který si nechal patentovat vlastní metodu. Na ob- razy rozlévá speciální lak a vytváří nádherné minimalistické monochromy nebo barevné kompozice. Cena jeho děl se pohybuje od 150 do 700 tisíc korun. Mezi další autory, které Nikola doporučuje, patří sklář Martin Janecký, jenž bravurně zvládá řemeslnou techniku inside sculpting a nedávno si otevřel vlastní huť v srdci Starého Města v Praze. Dalším jejím favoritem je Václav Cigler, sklářské eso, jehož jméno je známo po celém světě. Cena za jeho díla se pohybuje od 250 tisíc do dvou milionů, záleží na velikosti a složitosti instalace. „Oba umělci jsou jedineční, oceňuji, že každý má svůj specifický výtvarný rukopis, kterého se drží celý život,” vysvětluje Nikola.
Třetí skupinou jsou pak ti nejdražší, s cenami děl srovnatelnými se zahraničím. Lze zmínit například Jiřího Georga Dokoupila, Davida Černého nebo Vojtěcha Kovaříka. „Mezi klienty jsou i tací, kteří vysloveně jdou po velkých investicích, a tomu odpovídají i částky, které za dílo zaplatí,” dodává Nikola.
STOJÍ ZA TO?
Všelijakých umělců je dnes opravdu hodně a jen těžko se dá rozlišit, do koho se vyplatí investovat a do koho ne. Právě proto je dobré zajít za odborníkem (nikoli za podvodníkem), který vám poradí a třeba také dokáže odhadnout autorův vývoj.
Pokud nechcete chodit přímo do galerie, ale zároveň si udělat přehled o současné umělecké scéně, pomocnou rukou vám může být žebříček J&T banky. Ta dlouhodobě sestavuje art index sta nejlepších umělců a hodnotí je podle posledních deseti let jejich kariéry.
Řadí do něj české výtvarníky narozené po roce 1950 na základě jejich účasti na výstavách, bienále, ocenění, zastoupení galeriemi či podle počtu o nich vydaných monografií. „V dnešní době je na poli umění normální spolupracovat s odborníky. Stejně jako když stavíte dům, tak oslovíte architekta, nebo když potřebujete vytvořit pozvánku, poprosíte grafika. A když si chcete pořídit umělecké dílo, je dobré výběr konzultovat se znalcem. Umění je subjektivní záležitost a hodně se týká lidských emocí. Přesto neuškodí, když vás někdo uvede do kontextu a nasměruje správným směrem,” míní Nikola.
I tak se vyplatí zůstat obezřetný a svoje rozhodnutí dobře zvážit. „Upřímně říkám: máme tu spoustu kvalitních autorů, za jejich další vývoj se však stoprocentně zaručit nemohu. Každá investiční rada je individuální, záleží na okolnostech. Nikdy bych ale klientovi neporadila koupi, která není prověřená a do které bych sama nešla,” dodává Nikola. Správný prodejce by k vám měl být upřímný a měl by vám říct všechna pro a proti. A kdy nastává vhodná doba dílo prodat dál? Podle Nikoly se to velmi různí. „Jeden můj dobrý přítel si před několika lety koupil obraz o d Jeana - Michela Basquiata za opravdu vysokou cenu. Zpočátku si tou investicí nebyl úplně jistý. A do dnešního dne se cena tohoto díla třikrát zvýšila.” Důležité aspekty růstu ceny jsou například to, zda autor stále žije, kolik toho ročně vyprodukuje, z jakého období dílo pochází, jestli je to část ucelené kolekce a podobně. „Třeba již zmiňovaný Václav Cigler vytváří série od dvou do šesti kusů, čímž svým dílům zaručuje vysokou prestiž a exkluzivitu.“
Pokud chcete z děl mladých autorů vygenerovat nějaké peníze, na jejich prodej si budete muset počkat. Záleží vždy na tom, jaký objem jejich díla se na trhu pohybuje, jak moc je či není nasycený.
A jak trh s uměním ovlivnila jarní pandemie? „U nás v DSC Gallery jsme se zpočátku lehce báli, co nás čeká, paradoxně jsme však zaznamenali velmi příznivou sezonu. Po jarním otevření najednou mnoho lidí doplňovalo své sbírky a nakupovali. Když se nad tím zpětně zamyslím, vlastně to ani žádný paradox nebyl. Spíše se nám vrací mnoho let vytvářená investice času a profesionální péče do našich klientů. Aktuálně prožíváme druhou vlnu a já situaci vidím opět příznivě. Ekonomická situace je sice velmi dotčena restrikcemi a nedostatečnou fluktuací na trhu, výtvarné umění však pořád zůstává velmi stabilní komoditou a řada lidí si to naštěstí pořád uvědomuje,” říká Nikola Nováková.
Článek původně vyšel v ELLE DECORATION v listopadu 2020.